Yanartaş Chimera

Bu sıra dışı bir doğa olayıdır ve Kemer'in Çıralı Köyü plajının kuzeyindeki kayalıklarda bulunan doğal gaz kaynağından binlerce yıldır yangın çıkan tek yerdir. Antik Yunan mitolojisine göre Efira şehrinin kralının oğlu Glaucus Hippo, kardeşi Belleros'u avlanırken öldürmüş ve bunun sonucunda "Beller'in Katili" anlamına gelen Bellerophon lakabını almış ve krala kaçmıştır. Argos'un. Argos kralı kendisinden sığınma talebinde bulunan bu genci öldürmeye cesaret edemez ve onu Likya kralına gönderir.

Likya kralı, içler acısı durumda olan bu genci öldürmek istememiş ve onu sefere göndererek, Olimpos Dağı'nda yaşayan Chimera'yı aslan başlı, keçi gövdeli olarak öldürmesini emretmiştir. ve bir yılanın kuyruğu. Bellerophon kanatlı at Pegasus'a bindi ve Chimera ile savaşmaya gitti. Chimera saldırmaya başladığında Pegasus havaya fırladı, bu sırada Bellerophon Chimera'ya bir mızrakla vurdu ve kanatlı atı Pegasus bu vahşi canavarı yedi katman halinde yere indirdi. Ancak Chimera, 7 kat toprak altında olmasına rağmen, oradan ateş püskürtmeye devam etti. Anadolu'da binlerce yıldır nesilden nesile aktarılan ve Homeros'un bize bu şekilde aktardığı bir efsaneye göre bugün orada yanan ateşler, Chimera'nın yedi kat yerin altından fışkırttığı ateşlerdir. .

Bellerophon'un zaferini kutlamak için dağda yarışmalar düzenlendi. Sporcular, Chimera'nın Kutsal Ateşinden meşaleler yakarak Olympos şehrine koştular. Böylece, birkaç gün süren ve ardından çeşitli sporların eklendiği Olimpiyat Oyunlarının Anadolu'daki ilk versiyonu doğdu.

Yanartaş Dağı'na nasıl gidilir?

Yanartash Dağı, Kemer'e arabayla 1 saat uzaklıktadır. Araba ile dağın girişine ulaşabilirsiniz. Girişte, önünüzde 30-40 dakika boyunca dağa tırmanmanız gereken adımlar görünecek ve ancak bundan sonra Yanartash Dağı'na ulaşacaksınız. Bu mistik yere giriş ücretlidir